Skip to content

Czym jest miłość platoniczna w obecnym świecie?

Ludzie mają szereg potrzeb emocjonalnych i społecznych, które są niezbędne do poczucia spełnienia. Jedną z nich jest potrzeba związku z drugą osobą. Ta potrzeba jest bardzo ewolucyjna – kiedyś potrzebuje się drugiej osoby, aby przetrwać. 

Wiadomo, że potrzeba miłości i intymności jest pierwotną potrzebą człowieka, a współczesna psychologia to potwierdza. Rene Spitz udowodnił, że niedobór emocjonalny we wczesnym dzieciństwie może prowadzić do tragicznych konsekwencji dla zdrowia, zwłaszcza jeśli wystąpił na pierwszym etapie rozwoju dziecka.

Z pewnością można powiedzieć, że udany, szczęśliwy związek działa kojąco. Jednak potrzeby są często mocno zindywidualizowane. Romantyczny związek niekoniecznie jest wyznacznikiem spełnienia. Jako istoty społeczne i nie ma wątpliwości, że do prawidłowego funkcjonowania niezbędne jest wsparcie innych ludzi.

Oprócz zwiększenia długowieczności, małżeństwo zmniejsza również poziom stresu i poprawia samoocenę. Pary, które są w związku małżeńskim mają niższy wskaźnik depresji niż osoby, które nie są w związku małżeńskim. Powodem tego jest między innymi posiadanie źródła wsparcia, gdy czasy są ciężkie, jak również towarzystwo w trudnych okresach życia.

To prawda, że niektórzy ludzie znajdują swój życiowy cel w rozwoju zawodowym, podróżach, spędzaniu czasu z przyjaciółmi czy wychowywaniu dzieci. Inni chcą dzielić życie z osobą partnerską w romantycznym związku. I to jest w porządku. To samo dotyczy również relacji seksualnej. Istnieje całe spektrum aseksualności, gdzie relacja seksualna nie zawsze będzie konieczna. Osoba na spektrum aseksualności może być aromantyczna lub romantyczna. Aromantyczny nie będzie miał potrzeby wchodzenia w romantyczne relacje, więc może być bardziej skłonny do tworzenia platonicznych związków.

Relacje platoniczne to najbardziej powszechny i uniwersalny rodzaj przyjaźni, ponieważ opierają się na wzajemnym zaufaniu i szacunku.

Są to relacje, które budujemy w dzieciństwie, które stanowią fundament dla wszystkich innych przyjaźni w naszym życiu. Uczymy się w ten sposób łączyć z drugą osobą, rozwijamy umiejętności komunikacji, rozwiązywania problemów, empatii. Uczymy się słuchać potrzeb i pragnień drugiej osoby.

Mowa o relacji partnerskiej – jest się ze sobą na wyłączność i spotyka się z jedną osobą partnersko korzystając z usługi sex telefon.

W związki platoniczne mogą wchodzić również osoby aromantyczne – takie, które nie odczuwają pragnienia zakochania się ani nie doświadczają tego rodzaju miłości w swoim życiu. Aromantycy mogą nadal mieć przyjaciół, którzy są ze sobą romantycznie związani, ale nie czują wobec nich zazdrości ani zawiści; zamiast tego skupiają się na tym, co czyni tych przyjaciół szczęśliwymi razem.

Nie musisz być w związku, aby odczuwać intymność z drugą osobą. Wręcz przeciwnie, można doświadczać tej potrzeby na różnych poziomach przez całe życie. W polskich domach dzieci są przytulane do pewnego momentu rozwoju – a potem to się kończy. Jak się zauważa, że gdy dziecko wchodzi w okres dojrzewania, ten rodzaj dotyku staje się mniej dostępny niż kiedyś. Prawda jest jednak taka, że nastolatki nadal mają silną potrzebę przytulania i pieszczot – ale nie zawsze jest ona zaspokajana. Dotyk jest ważny na każdym etapie życia! W rzeczywistości rodzice często mają problem z określeniem, czy ich dotyk jest zbyt “erotyczny”. Ten dysonans bierze się z kultury, w której jesteśmy wychowywani: Są pewne sytuacje, w których dotykanie staje się problematyczne i krępujące. Przykładem jest stygmatyzacja dotyku między dwoma męskimi przyjaciółmi: Jeśli dwie przyjaciółki zasypiają przytulone do siebie to jest to akceptowalne, ale jeśli robią to dwie przyjaciółki płci męskiej to budzi to skrajne uczucia!

3 komentarze

 1. Konrad
  20 lipca 2022 @ 16:09

  Uważam, że artykuł jest dobrze napisany i daje jasny obraz tego, czym jest miłość platoniczna.

  Był on dla mnie bardzo pomocny, ponieważ nie wiedziałem, co to jest miłość platoniczna a teraz już wiem.

 2. Tadek
  20 lipca 2022 @ 16:10

  Gdy przeczytałem ten artykuł, całe moje rozumienie miłości platonicznej zostało przekształcone. Mam teraz znacznie lepsze zrozumienie tego, co to znaczy być z kimś w platonicznym związku.

 3. Marzena
  20 lipca 2022 @ 16:11

  Ja mam swoje zdanie na ten temat. Miłość platoniczna to forma miłości, która nie jest romantyczna. Jest to rodzaj uczucia i intymności między przyjaciółmi lub członkami rodziny, ale nie wiąże się z atrakcją seksualną.

Dodaj komentarz