Skip to content

Zamiast stanu epidemii, stan zagrożenia epidemicznego

Od 16 maja 2022 r., zgodnie z nowym rozporządzeniem, stan epidemii został zniesiony i obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zachorowalność na COVID-19 będzie monitorowana w podobny sposób, jak obecnie monitoruje się zachorowalność na grypę.

Epidemia to występowanie choroby na określonym obszarze i w określonym czasie, w liczbie większej niż w poprzednim okresie.

Epidemia to stan zdrowia, który szybko się rozprzestrzenia i dotyka wielu ludzi. Aby można było ogłosić epidemię, na jednym obszarze geograficznym musi wystąpić wystarczająca liczba przypadków zachorowań, aby utworzyć tzw. ognisko epidemiczne.

Stan zagrożenia epidemicznego to zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia epidemii. 

W Polsce stan zagrożenia epidemicznego został wprowadzony 20 marca 2020 roku. Został zniesiony w maju 2022 roku rozporządzeniem Rady Ministrów zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia niektórych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wywoływało to różne kontrowersje, nieraz wymuszające na obywatelach skorzystanie z porady prawnej. Rząd uzasadniał jego zniesienie poprawą stanu epidemiologicznego w Polsce, ograniczeniem szybkiego rozprzestrzeniania się zakażeń oraz zmniejszeniem liczby hospitalizowanych osób. Stan pogotowia epidemicznego będzie obowiązywał do odwołania.

Polskie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło stan zagrożenia epidemicznego, czyli sytuację, z którą będziemy mieli do czynienia od 16 maja. Oznacza to, że może nastąpić ponowny wzrost liczby osób zakażonych i obciążenie systemu opieki zdrowotnej.

Potencjalnie endemiczny charakter COVID-19 […] będzie wymagał równie dokładnego i szczegółowego monitorowania jak inne zakażenia układu oddechowego, które obecnie monitorujemy. Dobrym przykładem jest tu grypa i zakażenia grypopodobne. Częstość występowania COVID-19 będzie monitorowana w podobny sposób, jak obecnie monitoruje się grypę.

Możemy spodziewać się wzrostu liczby zakażeń jesienią, na co wskazują modele analityczne wykorzystywane przez Zespół do spraw Prognozowania Epidemii, który opracowuje hipotetyczne scenariusze sytuacji epidemiologicznej.

W związku z tym musimy zadbać o to, aby wszyscy pracownicy medyczni, osoby wykonujące czynności zawodowe w podmiotach leczniczych oraz osoby pracujące przy realizacji zadań farmaceutycznych były zaszczepione przeciwko COVID-19.

Obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 pozostawiono dla następujących grup:

 • Osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach leczniczych oraz osoby wykonujące w tych podmiotach czynności zawodowe inne niż wykonywanie zawodu medycznego;
 • Osoby zatrudnione oraz osoby wykonujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności zawodowe w aptece ogólnodostępnej, lub aptece punktu aptecznego;
 • Studenci uczęszczający na zajęcia przygotowujące do wykonywania zawodu lekarza.

Jeśli nie byłeś szczepiony, możesz poddać się testowi na obecność przeciwciał. Test nie będzie finansowany ze środków publicznych i musi być przeprowadzony nie później niż 48 godzin po rozpoczęciu pracy, nauki, działalności zawodowej.

5 komentarzy

 1. Wojtek
  19 maja 2022 @ 10:22

  Fakt, że stan epidemii został zniesiony, jest również dobrą wiadomością dla firm i organizacji, które zostały nią dotknięte. Dotyczy to szkół, urzędów, szpitali, restauracji, hoteli i wszelkiego rodzaju placówek, które musiały zostać zamknięte z powodu dużej liczby osób zakażonych pandemiczną chorobą grypopodobną.

 2. Teresa
  19 maja 2022 @ 10:24

  Witam wszystkich! Cieszę się, że nie obowiązuje już stan epidemii, a zamiast niego będzie obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego.

  Pozwoli nam to skupić się na zapobieganiu i gotowości. Będziemy też mogli szybciej pracować nad pozbyciem się wirusa.

  Życzę Wam miłego dnia!

 3. Henio
  19 maja 2022 @ 10:27

  Słowo “epidemia” zawsze wprawiało mnie w zakłopotanie, ponieważ brzmi bardzo strasznie. Samo słowo przywodzi mi na myśl, że coś złego dzieje się w dużej grupie ludzi. Kiedy więc słyszę o stanie epidemii, nietrudno mi wyobrazić sobie, że wiele osób choruje i umiera z tego powodu.
  Taka zmiana terminologii może sprawić, że ludzie poczują się lepiej w obliczu tego, co ich czeka w tym okresie – sytuacja wyda się mniej straszna i mniej prawdopodobne jest, że wywoła panikę wśród obywateli mieszkających na obszarach dotkniętych epidemią, gdzie ogniska choroby występują lub mogą wystąpić wkrótce.

 4. Dorota
  19 maja 2022 @ 10:29

  Zawsze warto być przygotowanym na wszelkiego rodzaju sytuacje kryzysowe, a ta nie jest wyjątkiem. Stan zagrożenia potrwa sześć miesięcy, a następnie przez kolejne sześć miesięcy wszystko będzie się toczyć jak zwykle i będziemy mogli trochę odpocząć.

 5. Grażyna
  19 maja 2022 @ 10:31

  \Cieszę się, że nie obowiązuje już stan epidemii, a zamiast niego będzie stan zagrożenia epidemicznego.
  Jest tak dlatego, że łatwiej jest radzić sobie z sytuacją, gdy dokładnie wiemy, co to jest. Stan zagrożenia epidemiologicznego pozwoli nam dowiedzieć się, z czym mamy do czynienia, jak można go leczyć, jak się go pozbyć i jak zapobiegać wybuchom epidemii w przyszłości.

Dodaj komentarz